

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 30 pF |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 2.92 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 64.013223 mg |
| Current Rating | 1.5 A |
| Output Current | 1.5 A |
| Forward Current | 1.5 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Reverse Recovery Time | 250 ns |
| Average Rectified Current | 1.5 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 250 ns |
| Reverse Voltage (DC) | 600 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Type | Standard |
| Reverse Voltage | 600 V |
Stock: 8
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16608
Ext.Price$0.16608
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16608 | $0.16608 |
| 10 | $0.13219 | $1.32190 |
| 50 | $0.11531 | $5.76550 |
| 100 | $0.10059 | $10.05900 |
| 500 | $0.09234 | $46.17000 |
| 1000 | $0.08749 | $87.49000 |
